Unit HomeUnitsHeadquarters & Service BattalionExecutive Officer
Executive Officer

 

Executive Officer

Headquarters and Service Battalion

Executive Officer

Lt. Col. Eugene F. Nagy 
Lt. Col. Eugene F. Nagy


 

Lt. Col. Nagy graduated from the University of Virginia in May 1999 with a Bachelor of Science in Mechanical Engineering and earned his commission the same month through the NROTC program.  He then reported to The Basic School Quantico, Virginia during July 1999 to begin his training. He graduated The Basic School during Jan 2000 and reported to MATSG-21, Pensacola FL to start his flight training.  He dropped on request from the program in May 2001.  He started the Aircraft Maintenance Officer Course in July and graduated in October 2001.

Lt. Col. Nagy received orders and reported to Marine Aviation Logistics Squadron 31 in Beaufort, South Carolina.  He was assigned as the Ground Support Equipment Division Officer.  In May 2002 he executed a PCA to VMFA-115 to serve as the Assistance Aircraft Maintenance Officer.  His squadron was attached to Carrier Air Wing 3, aboard the USS Harry S Truman and participated in Operation Iraqi Freedom, conducting operations from the eastern Mediterranean in support of the operation.

In Oct 2003, Lt. Col. Nagy reported to MWHS-3, 3d Marine Aircraft Wing to serve in the Aviation Logistics Department.  He performed various billets and deployed several times to Al Asad, Iraq in support of Operation Iraqi Freedom.  During his second tour to Iraq, he also served with MALS-16 Forward in Al Asad, Iraq to serve as the Assistant Aircraft Maintenance Officer.

In July 2007, Lt. Col. Nagy executed a PCA to MCRD San Diego and served as the Deputy Assistant for Officer Procurement on the Western Recruiting Regions AC/S Recruiting Staff.

In July 2009, Lt. Col. Nagy received orders and reported to MWHS-1, 1st Marine Aircraft Wing, III MEF, in Okinawa, Japan.  He served as the Plans Officer for AC/S Aviation Logistics Department.  In January 2011, he executed a PCA to MALS-36 to serve as the Operations Officer.  He supported various TSC exercises and also supported Operation Tomodachi, the HADR in support of the earthquake and tsunami that struck mainland Japan.

In May 2012, Lt. Col. Nagy received orders and reported to HQMC MMOA to serve as the Majors Aviation Ground Monitor.  In Jun 2013 he then assumed the billet as the Deputy Aviation LtCols Monitor.

In June 2015, Lt. Col. Nagy executed a PCA to the Expeditionary Warfare School to serve as a Faculty Advisor.  The follow academic year he assumed the responsibilities as the Chief Instructor.

In June 2017, Lt. Col. Nagy executed a PCA to Headquarters and Service Battalion, Marine Corps Base Quantico, Virginia to serve as the Executive Officer.